Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą szkoleń przygotowanych przez Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
Działamy od 2004 roku, jesteśmy grupą praktyków z całej Polski, którzy reprezentują lokalne i ogólnopolskie organizacje pozarządowe.
W roku 2013 we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje (obecnie działającą pod nazwą Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) opracowaliśmy Kodeks Bezpiecznej Opieki w rodzicielstwie zastępczym wydany przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Podjęliśmy również decyzję o stworzeniu zespołu trenerów i podjęciu działań na rzecz podwyższania kompetencji koordynatorów, pracowników centrów pomocy rodzinie i domów dziecka, a przede wszystkim rodziców zastępczych. Chcemy dążyć do zapewnienia powierzonym dzieciom stabilnego, bezpiecznego środowiska, kompetentnie odpowiadającego na ich specyficzne potrzeby.
Oferowane przez nas szkolenia opierają się o wiedzę merytoryczną m.in. Institute for Human Services z Columbus w Ohio oraz The Karyn Purvis Institute of Child Development działającym w strukturze Texas Christian University, uzupełnioną polskim doświadczeniem.
Trenerów Koalicji szkolili m.in. autorzy książek takich jak „Zranione dzieci, uzdrawiające domy” – Jayne E. Schooler i Betsy Keefer Smalley czy „Zaburzenia Przywiązania u Dzieci i Młodzieży” – Chris Taylor.
Wszyscy trenerzy Koalicji posiadają certyfikaty ukończenia szkół trenerskich i pracują pod superwizją. Szkolenia poddawane są systematycznej ewaluacji.
Szkolenia Koalicja prowadzi na zasadzie działalności odpłatnej. Każde szkolenie prowadzi dwóch trenerów. Dokładne informacje znajdą Państwo w załączonej ofercie.
Nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że treści przekazywane w czasie szkoleń w istotny sposób pomagają rodzicom zastępczym i pracownikom placówek w opiece nad dziećmi oraz wpływają korzystnie na lepsze zrozumienie przez profesjonalistów jak skutecznie wspierać dzieci i rodziców zastępczych.
Zapraszamy w podróż do kompetencji – tematyka szkoleń:
1. TBRI – Trust-Based Relational Intervention®
Interwencja Relacyjna Oparta na Zaufaniu
Interwencja relacyjna oparta na zaufaniu (TBRI®) to holistyczne podejście, które jest interdyscyplinarne, elastyczne, skoncentrowane na przywiązaniu (więzi) i pełne wyzwań. To oparta na wynikach badań naukowych oraz na wiedzy o traumie metoda interwencji opracowana z myślą o dzieciach z trudnych miejsc – dzieciach, które doświadczyły krzywdzenia, przemocy, zaniedbania i wielokrotnych zmian środowiska opiekuńczego. Jednak jej zasady odnoszą się do wszystkich dzieci. TBRI® składa się z trzech grup harmonijnie powiązanych zasad: łączenia, wzmacniania i korygowania.
2. Budowanie kompetencji uzdrawiających opiekunów dzieci dotkniętych traumą.
Cel szkolenia to poznanie przez uczestników:
- podstawowych elementów opieki uwzględniających wiedzę o traumie
- wpływu złożonej traumy rozwojowej na rozwój dziecka i całe jego życie;
- mechanizmów radzenia sobie z zachowaniami dziecka, będącymi efektem doświadczeń traumatycznych i złożonej traumy rozwojowej;
- Identyfikacja nowych strategii, technik i kompetencji w pracy z dziećmi dotkniętymi traumą;
3. Rozwinięcie tematu pracy z dziećmi po traumie: Jak pracować z nastolatkiem po traumie i stracie.
Cele szkolenia:
- Identyfikacja sposobów radzenia sobie; mocnych stron i czynników, które sprzyjają pozytywnemu przystosowaniu u nastolatków z historią traumy;
- Poznanie nowych strategii, technik i umiejętności pozwalających na wsparcie nastolatków po traumie;
4. Rozumienie i budowanie przywiązania.
5. Dyscyplina w rodzinie zastępczej – jak kierować swoim zachowaniem, żeby wpływać na zachowanie dzieci.
6. Jak rozwija Cię rodzina zastępcza – wpływ rodzicielstwa zastępczego na Ciebie i Twoją rodzinę.
7. Praca grupowa z dziećmi w opiece zastępczej -wychowanie w oparciu o zaufanie.
Nasi trenerzy są także przygotowani do prowadzenia grup wsparcia i szkoleń z zakresu umiejętności psychospołecznych m.in komunikacji i współpracy.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem mailowym info@koalicja.org